Zamów apartament

Domki na Mazurach, nad pięknym jeziorem są wspaniałym pomysłem na spędzenie wakacji w ciszy, spokoju, blisko natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i tłoku. Zapraszamy na nasze rodzime Mazury!

Zapraszamy !

ODWIEDŹ NAS I ODPOCZNIJ

Apartamenty i wypożyczalnia sprzętu turystycznego Frajda na Mazurach

  • apartament
  • jezioro
  • plaza1
  • posesja
  • zakatek
  • zima
 

Zapraszamy na wyprawę kajakiem rzeką Omulwią, która ma swoje źródła w Lasach Napiwodzkich (powiat nidzicki) i przepływa przez jeziora Omulew, by po 114 kilometrach zakończyć swój bieg uchodząc do rzeki Narwii w Ostrołęce. Rzeka jest spławna od jeziora Omulew. We wsi Jabłonka można wypożyczyć kajak i rozpocząć wyprawę rzeką o dzikim charakterze i dużych walorach krajobrazowych w prawdziwą krainę ciszy. Rzeka jest dostępna nawet dla początkujących kajakarzy, choć z powodu pracy bobrów, czasami są trudności z przeprawą. Szlak kajakowy jest bardzo zróżnicowany i niezwykle atrakcyjny krajobrazowo. Przebiega przez duży rezerwat Małga, gdzie swoje siedliska ma sporo gatunków ptaków a po wysiedlonej wsi pozostała tylko wieża Kościoła. Cały teren jest ochroną programu Natura 2000. Po drodze jest kilka miejsc, gdzie możemy się zatrzymać, czasami musimy przenieść kajaki lub ominąć leżące przeszkody. Szlak pozwala na odpoczynek w ciszy i delektowanie się naturą.

Dokładny opis trasy

km [w dół rzeki]

km [w górę rzeki]

Opis

0.00

122.0

Najdogodniejszym miejscem startu są miejscowości: Jabłonka oraz Wikno znajdujące się nad jeziorem o takiej samej nazwie jak rzeka Omulew.

3.2

117.0

Przepływamy koło niewielkiej wyspy, która stanowi miejsce gniazdowania czapli i kormoranów.

4.0

112.0

Mijamy dwie wyspy, za którymi należy nadal płynąć w kierunku wschodnim.

5.2

105.0

Wpływamy na spore rozlewisko, na którym kierujemy się na południe. Znajdujemy się na południowo wschodniej zatoce jez. Omulew.

6.0

89.0

Po wpłynięciu na rzekę Omulew możemy natknąć się na bobry. Warto zatem zachować ciszę i spokój. Otoczenie to lasy i bagna.

7.0

79.0

Zostawiamy za sobą mały mostek i płyniemy dalej kilka kilometrów już płytrzą rzeką. Można natknąć się na tym odcinku na zwalone pnie drzew.

12.0

65.0

Mijamy most na szosie Jedwabno - Nidzica. Rzeka wypłyca się i pojawia się więcej przeszkód, które są do ominięcia. Na lewym brzegu zabudowania wsi Kot.

13.5

48.0

Przepływamy pod mostem we wsi Kot. Tutaj mocno uważamy, gdyż pod mostem jest wiele ostrych kamieni tworzących próg wodny. Za mostem również wiele głazów narzutowych. Cały czas brzegi otoczone są przepięknymi drzewami.

15.0

45.0

Zbliżamy się do ruin starej tamy wodnej przy ruinach młyna. Przenosimy kajaki drogą. Za tamą rzeka wije się wąskim korytem.

19.0

39.0

Przepływamy pod niewielką kładką.

19.5

34.0

Dopływamy powoli do strumienia Czarna Rzeka, który wpada na lewym brzegu.

24.0

30.0

Od kilku kilometrów rzeka stała się szersza i brzegi przestały być zalesione. Najbliższe otoczenie stanowią bagna i torfowiska. powoli pojawiają się pola i łaki. Wolny bieg rzeki sprzyja rozwojowi roslinności pływającej.

25.0

28.0

Zbliżamy się sie do niewielkiego mostka. Las znowu zaczyna porastać brzegi. Widać ślady bytowania bobrów.

28.0

25.0

Minęliśmy następny mostek. Otaczają nas torfowiska rezerwatu Małga, który liczy około 150 ha. Możemy się tu natknąć na wiele ciekawych gatunków flory i fauny.

30.0

24.0

Zostawiliśmy za sobą pozostałości po starym moście. Koryto rzeki zwęża się i po pewnym czasie napotykamy mały mostek.

34.0

19.5

Na lewym brzegu minęliśmy dopływ Omulewu - struga Rekownicka. Dobrym miejscem na biwakowanie jest wieś Wesołowo, położona na lewym brzegu rzeki.

39.0

19.0

Następną wsią jaką spotkamy również na lewym brzegu jest Głuch, a w niej musimy przepłynąć pod kolejnym mostem.

45.0

15.0

Powoli drzewa zaczynają ustępować miejsca łąkom i pastwiskom. Po około 2 km widać zabudowania Wielbarka.

48.0

13.5

Spływ możemy zakończyć w okolicy mostu drogowego szosy Warszawa - Szczytno w miejscowości Wielbark lub płynąć dalej w kierunku Ostrołęki.

65.0

12.0

Krukowo.

79.0

7.0

Długie.

89.0

6.0

Brodowe Łąki.

105.0

5.2

Przystań.

112.0

4.0

Białobrzeg Bliższy.

117.0

3.2

Kruki.

122.0

0.00

Koniec szlaku, ujście do rzeki Narew.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016

Pliki cookies

Joomla Templates by Joomla-Monster.com
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd